Masaż kontralateralny
W przypadku zmian chorobowych i dolegliwości w obrębie kończyn górnych lub dolnych, którym towarzyszą wymienione wcześniej przeciwwskazania do wykonania masażu, istnieje alternatywna forma leczenia, jaką jest masaż kontralateralny. Jest to bardzo zaskakująca technika rehabilitacyjna, dla wielu osób, którzy się z nią stykają.
Dzieje się tak, gdyż masaż przeprowadza się na kończynie, nieobjętej chorobą. Jak to możliwe, że masując zdrową rękę, wpływamy na przyspieszenie leczenia drugiej? W naszym organizmie istnieje coś takiego jak skrzyżowanie naczynio – ruchowe fizjologicznych odruchów.
Mechanizm ten pozwala na zwiększenie przepływu krwi oraz szybsze odbieranie bodźców nerwowych w chorobowo zmienionej kończynie. Korzystny wpływ działania bodźców biologicznych, pozwala na szybszą regenerację i usprawnienie zakresu ruchów.
Aby doszło do przesłania impulsów, masaż zdrowiej kończyny, powinien być wykonany z wykorzystaniem dużej siły, bardzo intensywnie, a nawet wywołując ból. Zastosowanie takiej metody leczenia pozwala przyspieszyć zrost kości, nawet o dwa tygodnie, a jego skuteczność obserwuje się w przypadku długotrwałego unieruchomienia, przykurczach więzadeł i problemach stawowych.
Masaż kontralateralny może być wykonywany już w początkowych etapach wszelakich dolegliwości, nawet podczas unieruchomienia kończyny gipsem. Ten bardzo korzystnie działający bodziec biologiczny, wpływa na przyspieszenie procesu gojenia, zapobiegając rozwojowi zmian typowych dla unieruchomionych kończyn.